Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
21 postów 107 komentarzy

Maciej Ł.

Maciej Ł. - Radca prawny.

Krucjaty - wyzwolenie, czy podbój

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W XI wieku, kiedy Turcy zagrozili chrześcijańskiemu Bizancjum, cesarz bizantyjski Aleksy I oficjalnie zwrócił się o pomoc do papieża i chrześcijańskiej Europy.

 

Jednym z dzieł, jakie pozostały po okresie wypraw krzyżowych jest kronika Anonima pt.: „Dzieje pierwszej krucjaty, albo czyny Franków i pielgrzymów jerozolimskich”. Nieznany nam autor opisał w niektórych fragmentach stosunek miejscowej ludności do krzyżowców:

 

Doszliśmy w końcu do miasta nazywającego się Kokson, gdzie znajdowała się obfitość wszelkich zapasów niebędnych dla nas.Chrześcijanie, mieszkańcy tego miasta poddali się nam natychmiast, a my przebywaliśmy tam przez trzy dni w doskonałych warunkach (...)”

 

Armeńczycy [też chrześcijanie], mieszkańcy tego krajuwidząc, że Rajmund zwyciężył w dzielnym boju pogan, poddali się; on zaś zajął miasto Rusę i kilka zamków (...)”

 

Zszedłszy z tych przeklętych gór, doszliśmy do miasta zwanego Maraszem. Mieszkańcywyszli na spotkanie nas weselii znosili dla nas obfitość żywności (...)”


 

Armeńczycy zaś i Syryjczycy, widząc, że Turcy przegrali bitwę, wyszli ze swych wiosek i czynili zasadzki na uciekających, zabijając wielu i biorąc w niewolę (...)”


 

Armeńczycy i Syryjczycy mieszkający w owych stronach, dowiedziawszy się, że pokonaliśmy Turków, przybiegli ku wzgórzom, aby im zamknąć drogę i zabili wielu z tych, których dopadli (...)”

 

Dla licznie zamieszkujących te ziemie Armeńczyków i Syryjczyków, czy innych chrześcijan, to Turcy byli wrogimi najeźdźcami a krzyżowców traktowano jak wyzwolicieli. Chrześcijanie mieszkali tam od czasów Imperium Rzymskiego. Po jego upadku identyfikowali się z Cesarstwem Wschodniorzymskim i czuli się Romanoi. Azja Mniejsza była wówczas jeszcze w dużej mierze chrześcijańska. Islam dopiero zapuszczał korzenie.
 

Sama Palestyna należałaprzed podbojem arabskim do Bizancjum, ponieważ w I w. stała się rzymską prowincją. Przed Rzymianami był tam i Aleksander Wielki, i Persowie, i Babilończycy, i Asyryjczycy. Izraelici również byli najeźdźcami, a o podboju Palestyny mówi Stary Testament (Księga Jozuego). Przed nimi mieszkali tam Kannanejczycy.
 

Co było praprzyczyną wypraw? Prośba cesarza bizantyjskiego o pomoc. W XI wieku, kiedy Turcy zagrozili chrześcijańskiemu Bizancjum,cesarz bizantyjski Aleksy I oficjalnie zwrócił się o pomoc do papieża i chrześcijańskiej Europy.Jednym z celów krucjat było ratowanie chrześcijan w Azji Mniejszej, których dziś już tam prawie nie ma!!! Jak pisze Maciej Pasternak na stronie kosciol.pl, w felietonie pt.: „W imię zasad – inne spojrzenie na pierwszą krucjatę”:
 

[islamscy] „(...)najeźdźcy zamienili w pustynię niegdysiejsze centra cywilizacji. Dziś oglądamy biedne, półpustynne kraje Egiptu, Iraku, Azji Mniejszej, Bałkanów nie zdając sobie sprawy, że przed przybyciem islamu ziemie te należały do najbogatszych i najlepiej zarządzanych na świecie.”
 

Wyprawy krzyżowe były próbą zachowania tych terenów dla Wschodniego Kościoła i chrześcijańskiego obszaru kulturowego.Oczywiście nie zmienia to faktu, że były wydarzenia w ramach wypraw, których nie da się usprawiedliwić, jak rzeź mieszkańców Jerozolimy. Nie można jednak oceniać krucjat w kategoriach czarno-białych i bić się w piersi, jeśli druga strona nie robi tego samego.


 

KOMENTARZE

  • Kosciół zawsze sie porywał z motyka na słońce.
    A tak swoja droga to ostatnia krucjata była w czasach II wojny światowej gdy Ante Pavelić (przepraszam jeśli się mylę) wyrzynał brutalnymi sposobami innowierców w Jugosławii miał pełne poparcie Watykanu dochodziło do ekscesów że żołnierze Antoniego przynosili odcięta głowy do kościołów a sam Ante Pavelić miał azyl u Papieża był 3 krotonie na audiencji u utrzymywał tez doskonały kontakt z Hitlerem bo jak głosi jedna z ksiąg watykańskich faszyzm jest ustrojem najbardziej przydającym do gustu kościołowi rzymsko-katolickiemu.Zginęło ponad 600 tys. Serbów, 60 tys. Żydów i 26 tys. Cyganów.

    A co do poparcia tego że faszyzm jest ulubionym ustrojem Watykanu spójrzcie na pełne godła Watykanu widnieją tam dwie rózgi liktorskie.
  • Kto zohydza wyprawy krzyżowe?
    Jest taka jedna nacja, która wszystko co chrześcijańskie postrzega z ogromną nienawiścią, która w swoich świętych księgach ma zapisaną pogardę do każdego człowieka, który nie należy do ich klanu. No i fanami wypraw na pewno nie są Turcy i pozostali muzułmanie.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930