Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
21 postów 107 komentarzy

Maciej Ł.

Maciej Ł. - Radca prawny.

Krucjaty - wyzwolenie, czy podbój

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W XI wieku, kiedy Turcy zagrozili chrześcijańskiemu Bizancjum, cesarz bizantyjski Aleksy I oficjalnie zwrócił się o pomoc do papieża i chrześcijańskiej Europy.

 

Jednym z dzieł, jakie pozostały po okresie wypraw krzyżowych jest kronika Anonima pt.: „Dzieje pierwszej krucjaty, albo czyny Franków i pielgrzymów jerozolimskich”. Nieznany nam autor opisał w niektórych fragmentach stosunek miejscowej ludności do krzyżowców:

 

Doszliśmy w końcu do miasta nazywającego się Kokson, gdzie znajdowała się obfitość wszelkich zapasów niebędnych dla nas.Chrześcijanie, mieszkańcy tego miasta poddali się nam natychmiast, a my przebywaliśmy tam przez trzy dni w doskonałych warunkach (...)”

 

Armeńczycy [też chrześcijanie], mieszkańcy tego krajuwidząc, że Rajmund zwyciężył w dzielnym boju pogan, poddali się; on zaś zajął miasto Rusę i kilka zamków (...)”

 

Zszedłszy z tych przeklętych gór, doszliśmy do miasta zwanego Maraszem. Mieszkańcywyszli na spotkanie nas weselii znosili dla nas obfitość żywności (...)”


 

Armeńczycy zaś i Syryjczycy, widząc, że Turcy przegrali bitwę, wyszli ze swych wiosek i czynili zasadzki na uciekających, zabijając wielu i biorąc w niewolę (...)”


 

Armeńczycy i Syryjczycy mieszkający w owych stronach, dowiedziawszy się, że pokonaliśmy Turków, przybiegli ku wzgórzom, aby im zamknąć drogę i zabili wielu z tych, których dopadli (...)”

 

Dla licznie zamieszkujących te ziemie Armeńczyków i Syryjczyków, czy innych chrześcijan, to Turcy byli wrogimi najeźdźcami a krzyżowców traktowano jak wyzwolicieli. Chrześcijanie mieszkali tam od czasów Imperium Rzymskiego. Po jego upadku identyfikowali się z Cesarstwem Wschodniorzymskim i czuli się Romanoi. Azja Mniejsza była wówczas jeszcze w dużej mierze chrześcijańska. Islam dopiero zapuszczał korzenie.
 

Sama Palestyna należałaprzed podbojem arabskim do Bizancjum, ponieważ w I w. stała się rzymską prowincją. Przed Rzymianami był tam i Aleksander Wielki, i Persowie, i Babilończycy, i Asyryjczycy. Izraelici również byli najeźdźcami, a o podboju Palestyny mówi Stary Testament (Księga Jozuego). Przed nimi mieszkali tam Kannanejczycy.
 

Co było praprzyczyną wypraw? Prośba cesarza bizantyjskiego o pomoc. W XI wieku, kiedy Turcy zagrozili chrześcijańskiemu Bizancjum,cesarz bizantyjski Aleksy I oficjalnie zwrócił się o pomoc do papieża i chrześcijańskiej Europy.Jednym z celów krucjat było ratowanie chrześcijan w Azji Mniejszej, których dziś już tam prawie nie ma!!! Jak pisze Maciej Pasternak na stronie kosciol.pl, w felietonie pt.: „W imię zasad – inne spojrzenie na pierwszą krucjatę”:
 

[islamscy] „(...)najeźdźcy zamienili w pustynię niegdysiejsze centra cywilizacji. Dziś oglądamy biedne, półpustynne kraje Egiptu, Iraku, Azji Mniejszej, Bałkanów nie zdając sobie sprawy, że przed przybyciem islamu ziemie te należały do najbogatszych i najlepiej zarządzanych na świecie.”
 

Wyprawy krzyżowe były próbą zachowania tych terenów dla Wschodniego Kościoła i chrześcijańskiego obszaru kulturowego.Oczywiście nie zmienia to faktu, że były wydarzenia w ramach wypraw, których nie da się usprawiedliwić, jak rzeź mieszkańców Jerozolimy. Nie można jednak oceniać krucjat w kategoriach czarno-białych i bić się w piersi, jeśli druga strona nie robi tego samego.


 

KOMENTARZE

  • Kosciół zawsze sie porywał z motyka na słońce.
    A tak swoja droga to ostatnia krucjata była w czasach II wojny światowej gdy Ante Pavelić (przepraszam jeśli się mylę) wyrzynał brutalnymi sposobami innowierców w Jugosławii miał pełne poparcie Watykanu dochodziło do ekscesów że żołnierze Antoniego przynosili odcięta głowy do kościołów a sam Ante Pavelić miał azyl u Papieża był 3 krotonie na audiencji u utrzymywał tez doskonały kontakt z Hitlerem bo jak głosi jedna z ksiąg watykańskich faszyzm jest ustrojem najbardziej przydającym do gustu kościołowi rzymsko-katolickiemu.Zginęło ponad 600 tys. Serbów, 60 tys. Żydów i 26 tys. Cyganów.

    A co do poparcia tego że faszyzm jest ulubionym ustrojem Watykanu spójrzcie na pełne godła Watykanu widnieją tam dwie rózgi liktorskie.
  • Kto zohydza wyprawy krzyżowe?
    Jest taka jedna nacja, która wszystko co chrześcijańskie postrzega z ogromną nienawiścią, która w swoich świętych księgach ma zapisaną pogardę do każdego człowieka, który nie należy do ich klanu. No i fanami wypraw na pewno nie są Turcy i pozostali muzułmanie.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031