Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
21 postów 107 komentarzy

Maciej Ł.

Maciej Ł. - Radca prawny.

Ludwig von Mises cz. 3 - o pieniądzu i bankowości

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Taki system finansowy doprowadziłby do zniewolenia wszystkich państw, które byłyby uzależnione od zastrzyków gotówkowych międzynarodowej instytucji.

 

Fragment dzieła Ludwiga von Misesa pt.:

LUDZKIE DZIAŁANIE. Traktat o ekonomii”, wyd. Fundacja Instytut Ludwiga von Misesa 2007:


 


 

Załóżmy, że istnieje międzynarodowy bank emitujący fiducjarne środki wymiany. Jego klientami są obywatele wszystkich państwa świata. (...) Jedynym pieniądzem, który znajduje się w obiegu, jest pieniądz wytwarzany przez ową międzynarodową instytucję. Może ona dowolnie zwiększać ilość pieniądza, lecz pod warunkiem, że nie wywoła to gorączki prowadzącej do katastrofy i załamania emitowanej przez nią waluty. 

Takie rozwiązanie to realizacja ideału keynesistów. (...) Zwolennicy takich rozwiązań lekceważą jednak istotne zagadnienie, a mianowicie problem dystrybucji dodatkowych ilości pieniądza kredytowego, czy papierowego. 

(...) Każde państwo będzie się opowiadało za takim wariantem dystrybucji, dzięki któremu jego udział będzie możliwie jak największy. (...) Bez względu na to jakie się przyjmie rozwiązanie, wszystkie państwa będą niezadowolone i uznają, że zostały potraktowane niesprawiedliwie. Doprowadzi to do poważnych konfliktów i unicestwi cały plan.” - str. 405. 

Taki system finansowy doprowadziłby do zniewolenia wszystkich państw, które byłyby uzależnione od zastrzyków gotówkowych międzynarodowej instytucji. Instytucja taka mogłaby sterować państwami – wynagradzając posłuszne; dodatkowymi pieniędzmi i karząc inne. Taka instytucja mogłaby sterować, które regiony mają rozkwitać a które popaść w biedę. Politycy byliby jej zakładnikami. Dlatego też musi pozostać konkurencja na rynku pieniężnym w postaci wielu walut, i dlatego, też trzeba powrócić do systemu rezerw obowiązkowych, aby instytucje finansowe nie mogły kreować pieniądza fiducjarnego.

***

Postawa rządów europejskich wobec banków była od początku nieuczciwa i nieszczera. Rzekoma troska o dobro kraju i społeczeństwa, a zwłaszcza biedne, niewykształcone masy, służyła wyłącznie mydleniu oczu. Rządy pragnęły inflacji i ekspansji kredytowej, chciały boomów i łatwego pieniądza. Amerykanie, którzy dwukrotnie doprowadzili do zniesienia banku centralnego, dobrze wiedzieli, czym zagraża istnienie tego rodzaju instytucji.Niestety nie dostrzegli, że zagrożenia, z którymi walczyli, kryją się we wszystkich przejawach ingerencji rządu w bankowość. Dziś nawet najbardziej zagorzali etatyści muszą przyznać, że wszelkie rzekome wady wolnej bankowości są niczym w porównaniu z katastrofalnymi skutkami olbrzymiej inflacji, którą od lat wywołują banki kontrolowane przez państwo.” 

... wszystkie banki powinny na mocy prawa utrzymywać stuprocentową rezerwę pieniądza na pokrycie sybstytutów pieniądza (banknotów i depozytów płatnych na żądanie).” 

Aby zapobiec dalszej ekspansji kredytowej, należy podporządkować bankowość ogólnym przepisom prawa handlowego i cywilnego...” 

Wprowadzenie systemu wolnej bankowości to jedyny sposób na uniknięcie zagrożeń związanych z ekspansją kredytową.” - str. 375-377.


 

KOMENTARZE

 • Znów ten Mises. Co się tutaj dzieje?
  Mises to drugoligowy ekonomista o tak egzotycznych i przekombinowanych konceptach, że nawet w środowisku liberałów jest traktowany z pewnym przymrużeniem oka, jako interesujący owszem dziwoląg, ale jednak dziwoląg.
  A tutaj jakaś banda idiotów próbuje zrobić z niego guru ekonomii, licząc na nieznajomość tematu przez osoby, które nie studiowały systematycznie ekonomii. Nieładnie się bawicie, bardzo nieładnie, mam nadzieję że to tylko głupota.
  Dla wszystkich, którzy nie są wykształconymi ekonomistami - lepszych od Misesa teoretyków ekonomii była w historii przynajmniej setka. To ogromny i ciekawy dorobek, chociaż jak pokazało życie wszyscy oni robili w swych wywodach błędy - życie pokazało że niektóre ich teorie/przewidywania (choć bardzo mądre i przenikliwe) nie we wszystkich sytuacjach się potwierdzają. Takie życie, realna ekonomia to gąszcz bardzo skomplikowanych procesów, nieraz się okazuje że bywa jeszcze nieco inaczej, niż przewidywali najznakomitsi. Natomiast generalnie pomysły Misesa jako umysłowe dziwolągi nigdy nie zostały nawet w praktyce szeroko zweryfikowane, bo nikt nie był tak głupi, aby te jego dziwne pomysły wprowadzić szeroko w życie. Stąd pewna łatwość propagowania tych dyrdymałów.
 • @vortex 11:11:53
  Wiki po polsku pisze o Misesie laurkowo, ale już angielska daje trochę informacji o jego roli w rozwoju myśli ekonomicznej - nikłej albo wręcz żadnej.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Ludwig_von_Mises
 • @vortex 11:11:53
  "Takie życie, realna ekonomia to gąszcz bardzo skomplikowanych procesów, nieraz się okazuje że bywa jeszcze nieco inaczej, niż przewidywali najznakomitsi."

  I właśnie z tego powodu nie można pozwolić kierować ekonomią żadnemu państwowemu urzędnikowi, a tym bardziej żadnemu pseudo ekonomiście który próbuje ubierać gospodarke w różne matematyczne ramy, gdyż jak pan sam stwierdził ekonomia jest zbyt skomplikowana.

  Brawo! Miło czytać że ma pan takie samo zdanie o ekonomii jak Misses:)
 • @Nowisz 12:05:45
  Mises to słaby, mało znany na świecie ekonomista. Nie wiem skąd jego uparte lansowanie w Polsce? Jak o mnie chodzi, uważam tę jego twórczość generalnie za bełkotliwą. Szczegółowo nawet nie myślę zapoznawać się z jego "dziełami", szkoda mi czasu na Misesa, jak już to jest sporo poważnych prac poważnych ekonomistów do przeczytania.
 • @vortex 12:14:26
  Mises lansowany w Polsce? To jakieś nieporozumienie! O Polskiej gospodarce można wiele powiedzieć ale nie to że czerpie wzorce z prac Misesa. Zresztą mowa tutaj o całej UE i USA.

  "Szczegółowo nawet nie myślę zapoznawać się z jego "dziełami", szkoda mi czasu na Misesa"

  Jak już się Pan zapozna to wtedy podyskutujemy dalej, na razie nie ma sensu dysputa, gdyż nie wie Pan anwet o czym dokładnie rozmawiamy.
 • @Nowisz 12:32:33
  Ten cały Mises to są takie mądrości dziada z Koziej Wólki. Nie przypadkiem żaden z ekonomistów trochę znanych, co tutaj na NE piszą, do sekty Misesowców nie zachodzi i do ich pomysłów w żaden sposób się nie odnosi. Szkoda im czasu i szkoda im się ośmieszać.
 • SZANOWNY PANIE VORTEX@vortex 12:44:10
  zy może zdradzić Pan z dzieł których poważnych ekonomistów korzysta Pan w prowadzeniu własnej rynkowej firmy?

  I jesli można - czym sie firma trudni?
 • @BTadeusz 16:34:44
  Preferuje Ksenofonta "Oikonomikos" i "Kyrupaideia".
 • @vortex 18:10:42
  "Oikonomikos" to może jeszcze wiedział co to może być (stąd powstał termin ekonomia). Na "Kyrupaideia" padł, więc się zatkał mądrala. Pewnie że tych dzieł starożytnych nie czytam, ale wiem że takie były, ma sporo literatury w temacie. A jakiś głupi Mises co jest tylko odwróconym Marksem.
 • @vortex 12:14:26
  Skoro nie czytał Pan, to jak Pan może tak jednoznacznie oceniać?Chciałby Pan, aby np. sąd wydał werdykt w Pana sprawie bez przeczytania Pana pism?  Niech Pan wpierw poczyta Mises-a.  \"Mainfest Komunistyczny\" Marksa też czytałem, ale jakoś się nie zachwyciłem.
 • @Maciej Ł. 09:32:54
  Przed Misesem jest przynajmniej setka ekonomistów. Jakbym chciał ich dzieła poczytać, to przynajmniej 10 lat harówy. Mises jako II liga później, a mnie się nie chce. Mam się nagrzewać jakimś pajacem, którego nikt poza Polską poważnie nie traktuje???
 • @vortex 09:51:53
  A żeby była jasność, mam na półce kiedyś czytałem "Ekonomia i Polityka" Misesa. Cienka propagandówka w stylu marksistowskiej, tylko dokładnie na odwrót. Umysły słabe jakoś tego nie widzą. A to takie proste - najpierw tych napuszczamy tych na tamtych, a później na odwrót tamtych na tych - czyste dzieło szatana, sianie nienawiści.
 • @vortex 11:11:53
  Przecież wszystkie te pomysły pomimo ww. przestróg Misesa zostały wprowadzone i wszystkie doprowadziły do rezultatów zgodnych z jego przewidywaniami.

  Czyli, w przeciwieńswie do neomarksistów od Keynesa, nie popełnił żadnych błędów w swych wywodach.
 • @vortex 09:51:53
  Również nie przeczytałem wszystkich książek tego świata, ale jeśli kogoś nie czytałem, to nie wysuwam wobec takiej osoby totalnej krytyki.
 • @vortex 11:11:53
  Poglądy Misesa ,Hayeka i Rothbarda są dobrze znane, kłopot w tym, że wypróbować je w praktyce chcieliby tylko ci co są poza władzą. Keynesowski układ bankowo-rządowy zbyt dobrze żyje z manipulacji by dopuścił do wolności gospodarczej.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031