Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
21 postów 107 komentarzy

Maciej Ł.

Maciej Ł. - Radca prawny.

Religia a dobrobyt

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Skandynawia jest stricte protestancka. Do tego w Szwecji od lat powojennych dominuje partia socjaldemokratyczna. Podobnie w Norwegii prym wiedzie koalicja centrolewicowa. Niezły orzech do zgryzienia dla katolickich konserwatystów i liberałów.

 

Według Maxa Webera istnieje związek pomiędzy etyką protestancką a rozwojem kapitalizmu. W swej pracy pt.: „Etyka protestancka a duch kapitalizmu” Max Weber podniósł, że kapitalizm rozwinął się na zachodzie i północy Europy, ponieważ sprzyjał temu etos protestancki, zwłaszcza kalwiński. Krótko mówiąc, zasugerował, że protestantyzm bardziej sprzyja rozwojowi gospodarczemu i osiągnięciu przez społeczeństwa dobrobytu, niż katolicyzm.


 

W pierwszej kolejności można zadać sobie pytanie, czy religia ma jakikolwiek wpływ na gospodarkę? Co do tego nie mam wątpliwości, ponieważ religia buduje system norm, na których opiera się życie społeczeństw. Religia tworzy zakazy i nakazy, którym ludzie, mniej lub bardziej, są posłuszni. Religia decyduje o tym, co w oczach ludzi jest dobre a co złe, jakie zachowania są akceptowane a jakie uznane za naganne. Wystarczy spojrzeć na Bliski Wschód i Afrykę Północną. W okresie starożytności były to najbogatsze obszary świata. Po opanowaniu tych terenów przez muzułmanów, wystarczyło kilka wieków, aby region ten spadł do II ligi. Ameryka Łacińska na początku XVI w. to głównie kilka wielkich imperiów, których głównym celem było pozyskiwanie tysięcy jeńców i składanie ich w ofierze ku czci krwawych bóstw. W Indiach religia zbudowała system kastowy, który marnował zdolności i talenty większości ludzi oraz utrzymywał masy (pariasów, nietykalnych) w służbie dla garstki z wyższych kast. Kapitalizm powstał i rozwinął się w krajach chrześcijańskich. To nie przypadek.


 

Które z wyznań chrześcijańskich bardziej przyczyniło się do rozwoju kapitalizmu? Pojawiły się krytyczne oceny teorii Maxa Webera. Nie chcę wdawać się tutaj w szczegółowe omawianie tez poszczególnych osób, bo to temat na pracę naukową. Chciałbym tylko zwrócić uwagę na drobny szczegół, który chyba nie był dotychczas brany zbytnio pod uwagę. Mianowicie chodzi o właściwe sklasyfikowanie poszczególnych państw, jako opartych na etosie protestanckim, bądź katolickim. Jeżeli chcemy dokonać oceny, jaki wpływ ma wyznanie religijne na stosunki gospodarcze po analizie gospodarek różnych państw, to:


 

 1. czy bierzemy pod uwagę, w co wierzy i czym żyje większość członków społeczeństwa,

 2. czy też bierzemy pod uwagę, w co wierzy i czym żyje większość elit politycznych?


 

Mam wrażenie, że dotychczas opierano się na pkt.1, gdzie Francja, Polska, czy Meksyk to kraje katolickie a Wielka Brytania, Prusy – II Rzesza - Niemcy, to kraje protestanckie. Tymczasem, cóż z tego, że Polska była i jest krajem katolickim, skoro przez prawie 50 lat mieliśmy komunizm a wcześniej okupację i zabory? Jeżeli władza należała do komunistów, to czy można powiedzieć, że państwo oparte było na etosie katolickim? Cóż z tego, że Francja, czy Meksyk, to kraje zamieszkane przez katolików, skoro przez wiele lat rządzone są przez ugrupowanie lewicowe? W mojej ocenie, powinniśmy opierać się na pkt. 2, tzn. analizować, na jakim systemie wartości opierały się i opierają elity polityczne. W oparciu o jaki fundament władza tworzy i stosuje prawo. To od elit politycznych zależy system prawny. Elity polityczne decydują o stosunkach gospodarczych i są odpowiedzialne za politykę gospodarczą państwa.


 

W takim przypadku rozkład sił protestanckich i katolickich nieco się różni. Może należałoby również dodać trzecią siłę – ateizm (socjalizm, komunizm)? Wspomnieć należy, że Wlk. Brytanię nie do końca można uznać za taki kraj protestancki, jak kraje luterańskie, czy kalwińskie. Anglikanizm pozostał długo dogmatycznie powiązany z katolicyzmem. Początkowo różnica ograniczała się głównie do odrzucenia papieża. Dodać również należy, iż Niemcy były i są religijnie podzielone – po części są katolickie a po części protestanckie. Sięgając do krajów spoza Europy można podać Meksyk. Tym katolickim krajem przez około 70 lat rządziła Partia Rewolucyjno-Instytucjonalna należąca do Międzynarodówki Socjalistycznej. W tym roku jej kandydat został prezydentem. Wenezuela była przez wiele lat rządzona przez dyktatorów. Historia Chile jest powszechnie znana.


 

Wracając do klasyfikacji państw według etosu, którym żyją elity polityczne, to rozkład sił będzie następujący wśród krajów europejskich, gdzie katolicy dominują:


 

 • Portugalia – fundament laicki, od rewolucji goździków system partyjny zdominowany przez partie wywodące się z ruchu socjalistycznego.

 • Hiszpania – partia rządząca jest członkiem Międzynarodówki Socjalistycznej. Obecnie państwo to jest w ariergardzie zmian kulturowych.

 • Francja – fundament laicki od Rewolucji Francuskiej.

 • Włochy – duży udział w życiu publicznym partii socjalistycznych i komunistycznych. Ojczyzna Garibaldiego.

 • Niemcy – w okresie powojennym chadecy kierowali państwem dłużej, niż socjaldemokraci.

 • Europa Środkowa i Wschodnia – do 1989 r. zarządzana przez reżimy komunistyczne.


 

Spójrzmy też na historię państw europejskich:


 

 • XVI w. - dobrobyt w Europie był głównie w krajach zdominowanych przez katolików: Włochy, Hiszpania, Portugalia i Rzeczpospolita. Państwa niemieckie były w tym czasie rozszarpane wojnami religijnymi.

 • XVII w. - ówczesnym pionierem, na który patrzyła cała Europa była katolicka Francja. Szwecja była tylko potęgą militarną, a rozwój opierała na rabunku wojennym. Państwa niemieckie były wówczas poligonem Wojny 30-letniej.

 • XVIII w. - na pierwszy plan wysunęła się Wielka Brytania. Prusy i Rosja stały się potęgami militarnymi, ale dobrobytu nie zbudowały.

 • Kon. XVIII w. - XIX w. - Francja podupadła wskutek Rewolucji Francuskiej. Gdzie wówczas można było żyć najdostatniej? Chyba w trójkącie: Austria – Bawaria – Szwajcaria.


 

Obecnie najwyższy poziom życia w Europie jest chyba w Skandynawii i Holandii. Tak mówi mi wielu Polaków pracujących za granicą. Wypada przyznać, że Skandynawia XX w., to akurat przykład dla słuszności tezy Webera. Skandynawia jest stricte protestancka. Do tego w Szwecji od lat powojennych dominuje partia socjaldemokratyczna. Podobnie w Norwegii prym wiedzie koalicja centrolewicowa. Niezły orzech do zgryzienia dla katolickich konserwatystów i liberałów.


 

Na poziom życia w państwie wpływ ma wiele innych okoliczności. W przypadku Skandynawii być może duże znaczenie ma niski poziom korupcji (ale co jest tego przyczyną?). Pewnie nawet klimat ma znaczenie. Jeśli już wspominamy o religii, warto zadać sobie przede wszystkim pytanie, kto tworzy sytem polityczny i uchwala ustawy a nie, w co wierzą masy.


 

KOMENTARZE

 • najbogatsi, naj, naj.
  >Na poziom życia w państwie wpływ ma wiele innych okoliczności. W przypadku Skandynawii być może duże znaczenie ma niski poziom korupcji (ale co jest tego przyczyną?).

  By wychować społeczeństwo Szwedzi odrąbywali złodziejom rękę lub ręce do wieku 19-go.
  Dlaczego tam jest niski poziom korupcji? Wiesz to na pewno?.
  Vattenfall to koncern szwedzki o bardzo złej opinii w Europie, jeśli chodzi o oszukiwanie klientów i władz.

  Krytyka:
  Jakbym już pisał na ten temat, to bym sobie znalazł odpowiednie statystyki i przynajmniej je omówił lub zamieścił linki.
  W obecnej formie jest ten artykuł niezadawalający - chyba ciebie też?
 • @Maciej Ł.
  Nie zgadzam się z koncepcją Maxa Webera, że protestancka religia sprzyja rozwojowi kapitalizmu.W katolickim kraju jakim jest Polska, od IIWŚ rządy należały do bolszewików, katolicy nic nie mieli do powiedzenia w polityce. Po 1989 roku nadal rządzi elita postkomunistyczna i nadal katolicki Naród jest zdominowany przez elitę ze starego ustroju, która jak kameleon zmieniła barwy, jednak w większości nadal jest czerwona, liberalizm im bardziej odpowiada dlatego, że ta elita jest nihilistyczna w stu procentach i całkowicie pozbawiana moralności. W ekonomii religia i etyka ma pierwszorzędne znaczenie i dla nas Polaków szczególnie religia katolicka. Chodzi tutaj o budowanie wartości duchowych i przekształcenie świadomości elity, aby z kameleona przeobraziła się w elitę narodową i katolicką.Jeśli to się niepowiedzie to i odrodzenie narodowe stanie się niemożliwe. A wtedy krwawa rewolucja jest tylko kwestią czasu. Kiedy to się zacznie? Nikt tego nie wie!!!
 • @adevo 03:24:58
  Poniżej link do artykułu z tabalką państw o najniższej korupcji:

  http://www.egospodarka.pl/art/galeria/34234,Korupcja-w-Polsce-i-na-swiecie-2008,2,39,1.html

  Kraje skandynawskie są w pierwszej piątce. Polska na 58.
 • @Faber 06:06:17
  Tak. Co do POlski wypada się zgodzić. Ale w takim razie dlaczego Skandynawia jest lepiej rządzona od Południa Europy?
 • @Maciej Ł. 09:07:26
  W pierwszej 10.
 • Skandynawia
  W Skandynawii sa wysokie podatki,w zwiazku z tym maja rozbudowany socjal.I jest to logiczne.W gospodarce mieszkaniowej masz wybor:mozesz kupic mieszkanie na wolnym rynku lub tez dostac za kaucja (nie pamietam dokladnie,ale np. w Danii bylo to okolo w przeliczeniu korony na € 3000) od tzw. comuny. Prosze zauwazyc jak jest ukrocona lichwa bankowa,nie ma tam mozliwosci, na tak wielka skale rozwiniecia hipotek jak to mialo miejsce w innych krajach.Poziom edukacji przewyzsza kraje anglojezyczne.Jezeli ktokolwiek mysli o sensownym kraju do zycia,na stale wraz z rodzina ,uczciwie polecam.Chcialbym,ze Polska czerpala wzorce skandynawskie....:))
 • :)
  Bedac tam nie widzialem ruder,smieci i zebrakow na ulicach,a taki widok jest czesty w krajach anglojezycznych.Dla przecietnego zjadacza chleba Skandynawia jest the best,a jak ktos mysli o wielkich pieniadzach,to niech jedzie do US.I z tym stwierdzeniem,ktore uslyszalem od Duna,zgadzam sie calkowicie.
 • Herkus Monte
  Protestantyzm w Polsce temat tak dokładnie znany jak skład chemiczny gruntu marsjańskiego. Wypowiedzi katolika na temat moralności protestanckiej to jak wywody ślepego o kolorach a głuchego o dźwiękach. Poświęć kolego parę niedziel pójdź na msze do ewangelików to zrozumiesz szybko dlaczego Szwedzi nie kradną, nie biorą łapówek a ich politycy szczerze martwią się o los obywateli tego państwa.
 • Religia nie sprzyja dobrobytowi
  http://n3m0.jogger.pl/2013/03/24/11-dlaczego-bog-nie-istnieje-czesc-jedenasta/

  To mit - religia wykazuje negatywną korelację z dobrobytem!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031