Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
21 postów 107 komentarzy

Maciej Ł.

Maciej Ł. - Radca prawny.

Dmowski potępił młodych radykałów

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"(...) całą tę frondę surowo potępiam (...) Potępiam ją nie tylko dlatego, że rozbija jedność obozu narodowego, ale że sama w sobie jest głupia i dla naszej sprawy szkodliwa (...)" - Roman Dmowski.

 

Po Marszu Niepodległości powróciła w wypowiedziach i artykułach postać Romana Dmowskiego oraz historia ruchu narodowego i przedwojennego ONR. W czasach medialnego zakłamania i głupoty wielu osób, których widzimy w TV oraz osób, których artykuły czytamy w prasie, chciałbym krótko i konkretnie wyjaśnić stosunek Romana Dmowskiego do obozu narodowo-radykalnego. W dniu 13 lutego 1934 r. Roman Dmowski napisał list do ks. prałata Józefa Prądzyńskiego, w którym ideolog ruchu narodowego wyraźnie potępił młodych radykałów. Między innymi tak o nich napisał:


 

„Największym naszym kłopotem w obecnej chwili jest oddzielenie się od nas grupy „młodych” w Warszawie, którzy usiłują zagarnąć ze sobą wszystkich swoich dotychczasowych podkomendnych i złapać pod swój wpływ jak najwięcej młodzieży w innych ośrodkach.(...)


 

„Ja zaś nie chciałbym publicznie w gazetach ogłaszać, że całą tę frondę surowo potępiam, żeby nie dawać broni w ręce przeciwników. Potępiam ją nie tylko dlatego, że rozbija jedność obozu narodowego, ale że sama w sobie jest głupia i dla naszej sprawy szkodliwa.


 

Roman Dmowski ocenił grupę frondystów, jako 30-latków z umysłowością i charakterem studentów. Wyraził nadzieję, że wśród młodzieży jest dużo żywiołów mających przewagę rozumu i sumienia nad nimi.


 

Cały list można przeczytać klikając na link poniżej:


 

//www.romandmowski.pl/default.php?dzial=teksty&id=27


 

Co z tego wynika? W mojej ocenie od 1934 r. powinniśmy odrębnie mówić o ruchu narodowym oraz odrębnie o ruchu narodowo-radykalnym. Roman Dmowski odrzucał drogę, którą poszedł ONR i uznał ją za głupią oraz szkodliwą. Obóz Narodowo-Radykalny założyli ludzie, którzy wyłamali się ze Stronnictwa Narodowego. Dziś nie powinniśmy obciążać ruchu narodowego lat 30-tych działaniami przedwojennego ONR.


 

Gwoli sprawiedliwości należy wspomnieć, że i w ONR było z pewnością wielu wspaniałych ludzi, jak Jan Bytnar pseudonim „Rudy” - jeden z bohaterów „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.


 

KOMENTARZE

 • autor
  Z litości nie oceniam. Międzywojnie mamy za sobą i brak wierności zasadom oraz poglądom zaskutkował tym co widzimy na co dzień. Kunktatorstwo nigdy nie prowadziło do niczego dobrego. Pan Roman gdyby żył dziś z pewnością tych słów by nie wypowiedział.
 • @w.red 22:21:11
  Pan Roman gdyby żył dziś z pewnością tych słów by nie wypowiedział.
  ..................
  ????
 • Autor
  Prawda jest taka, ze od koncowki lat 20 tych, ruch narodowy ostro skrecal w strone narodowo-radykalna.A od rozwiazania w latach 1932/33 OWP, ruch narodowy od Stronnictwa Narodowego poprzez Zwiazek Mlodych Narodowcow, a skonczywszy na powstalym w kwietniu 1934 roku ONR, reprezentowal programowo opcje narodowo-radykalna.Roznice polegaly w zasadzie na tym, ze ONR w zalozeniach dazyl do obalenia sanacji za wszelka cene - wlacznie z przewrotem.SN bylo tutaj bardziej umiarkowane, jesli chodzi o kireownictwo partii, bo juz doly, a zwlaszcza Sekcja Mlodych w zasadzie mialo takie samo zdanie jak ONR.Mosdorf i inni zostali usunieci z SN, wiec nie mieli innej opcji, jak stworzyc nowa organizacje.Dmowskiemu chodzilo wlasnie o kwestie dazenia przez "mlodych", do rewolty...W kazdej innej kwestii nie bylo wiekszych roznic.Tak wiec, to nie tak, ze ONR, to byla jakas efemeryda. W zadnym wypadku tak nie bylo.ONR byl konsekwencja ewolucji programowej wewnatrz ruchu narodowego.Jest tak samo wazna czescia ruchu, jak: ZLN, OWP czy SN.O tym trzeba pamietac !!!
 • Quo vadis?
  Skoro Roman Dmowski tak potępiał narodowych radykałów i ich program to dlaczego nie wyrzucił z SN całej młodzieżówki, a jedynie co bardziej głośnych? Narodowy radykalizm wyrósł z radykalizacji programu obozu Narodowego(szeroko pojętego) spowodowanej kryzysem gospodarczym i bezsilnością, a wręcz biernością "starych" z SN wobec dyktatury Sanacji. To, że Dmowski pisze to jedynie w liście do dobrego przyjaciela oznacza, że nie chciał by opinia ta wyszła poza wąskie grono. Można w tym miejscu powiedzieć, że nie chciał osłabiać morale całego obozu, jednak czy są inne wzmianki na ten temat oprócz tego listu? Odpowiedź jak do tej pory jest przecząca.
 • Wg mnie obecny ruch narodowy wejdzie w proces konsolidacji przynajmniej pod starty w wyborach
  Mówi się (Winnicki itd) o konfederacji ruchów narodowych, stąd usiłuję namówić społeczność NE do wykreowania na razie internetowego Klubu Ruchu Narodowego na NE. Gdyby się udało, to wejdziemy nim w krajowy RN do federacji.

  http://marekkajdas.nowyekran.pl/post/80955,klub-ruch-narodowy-na-ne-jak-obalic-republike-okraglego-stolu-czyli-tzw-uklad-system-iii-rp

  http://marekkajdas.nowyekran.pl/post/80537,klub-ruch-narodowy-na-nowym-ekranie

  http://marekkajdas.nowyekran.pl/post/81121,klub-ruch-narodowy-na-ne-rozwazania-programowe-nad-wojskiem-i-obrona-narodowa

  Dawne frondy w ruchu narodowym mają obecnie znaczenie czysto historyczne. Czy miał rację Dmowski? Ludzie byli zawiedzeni sanacją, sytuacją polityczną, marazmem w endecji, która nie miała łatwo po 1926, podobnie jak my wszyscy obecnie. To nic nowego, ludzie lubią się dzielić, skłócać. Gdzie są byty polityczne które tworzył, w których uczestniczył Pan Romuald? Kto miał rację? Nie ma ich, najpierw podziały, klęski, w końcu zgon. To samo dzieje się z PC obecnie pod nazwą PiS, sporo już rozłamów zaliczyli.

  Rozdrobniony ruch narodowy nie może się już bardziej podzielić :) To jest optymistyczne, doszło to do ściany i zaczyna się odbicie do jednoczenia. Włączmy się w to, oczywiście rozumiem że piłsudczyk patrzy na to inaczej, ale ruch narodowy można rozumieć też po prostu jako patriotyczny ruch obywatelski i nie ma problemu. Jak ktoś tego nie czuje, to nic na siłę. Róbta co chceta, ja do Polski w Potrzebie nie wejdę, a do RN chętnie.
 • @Marek Kajdas 23:26:24
  Na NE nie ma ludzi, którzy rozumieją myśl narodową.

  Jeden prawdziwy, świadomy i czysty narodowiec to
  http://reign77.nowyekran.pl/
  Drugi to komentator -insane
  Jeszcze Ptasznik z Trotylu i Rebeliantka, która jest nie tyle endekiem co myśli logicznie, ale nie potrafi przełożyć wiary na ideę.

  I kilku katolików.


  Reszta to patrioci (nie narodowcy)- miłujący ojczyznę liberałowie, socjaliści i wszelkiej maści lewica mentalna, której coś tam się zdaje.
  Z czego chcecie ten ruch robić?
 • @lju 22:18:36
  Wpis dotyczy wyłącznie historii II RP. Nie odnoszę się do współczesności.
 • @circ 03:57:03
  "Na NE nie ma ludzi, którzy rozumieją myśl narodową.

  Jeden prawdziwy, świadomy i czysty narodowiec to
  http://reign77.nowyekran.pl/
  Drugi to komentator -insane
  Jeszcze Ptasznik z Trotylu i Rebeliantka, która jest nie tyle endekiem co myśli logicznie, ale nie potrafi przełożyć wiary na ideę.

  I kilku katolików.

  Reszta to patrioci (nie narodowcy)- miłujący ojczyznę liberałowie, socjaliści i wszelkiej maści lewica mentalna, której coś tam się zdaje.
  Z czego chcecie ten ruch robić?"
  ========================

  Niestety masz w pełni rację. Jest trochę więcej narodowców ale w światopoglądzie mniej lub bardziej antykatolickim. To ja już wolę katolików o poglądzie neutralnym co do polityki, bo będą LEPSZYMI narodowcami w praktyce.

  Moje złudzenia gasnące biorą się stąd iż lansuję taki OTWARTY Klub Ruch Narodowy na NE, gdzie jednak jest miejsce dla nawet zajadłych piłsudczyków, a spory nie mają znaczenia, bo dotyczą przyszłości. Jednak widzę że piłsudczycy są bardziej zajadli, niż my narodowcy na sanację, na te mity II RP. Niedobrze. To nadal rzutuje na teraźniejszość i przyszłość, a miało być inaczej. Ile razy pięknie to tłumaczył Pan Szeremietiew i co? Nadszedł czas próby, czas wstąpić do obozu RN, brakuje zdecydowania co? Taaak, bo to RN miał wstąpić znowu do obozu piłsudczyków i byłoby cacy co?

  Zamierzam działać w sieci poza NE n.in na Twitterze i FB. Tam poszukam narodowców, czy ludzi którzy nie są tak zaczarowani negatywnie do Dmowskiego, do ONR, MW i tak dziwnie pozytywnie do linii oficjalnej. Przecież macie poglądy takie same jak Komorowski i Kaczyński z tą piłsudczyzną.

  RN daje szansę zjednoczenia społeczności nie tylko NE, ale Polaków, jednak kiedy wracają stare demony... niedobrze.
 • @Szeremietiew 22:28:52
  ??????????? ?
 • @cziken1 23:03:47
  Czy członkowie SN (poza młodzieżą) również aktywnie uczestniczyli w akcjach, które dziś są ukazywane jako świadectwo polskiego antysemityzmu?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930