Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
21 postów 107 komentarzy

Maciej Ł.

Maciej Ł. - Radca prawny.

Dmowski potępił młodych radykałów

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"(...) całą tę frondę surowo potępiam (...) Potępiam ją nie tylko dlatego, że rozbija jedność obozu narodowego, ale że sama w sobie jest głupia i dla naszej sprawy szkodliwa (...)" - Roman Dmowski.

 

Po Marszu Niepodległości powróciła w wypowiedziach i artykułach postać Romana Dmowskiego oraz historia ruchu narodowego i przedwojennego ONR. W czasach medialnego zakłamania i głupoty wielu osób, których widzimy w TV oraz osób, których artykuły czytamy w prasie, chciałbym krótko i konkretnie wyjaśnić stosunek Romana Dmowskiego do obozu narodowo-radykalnego. W dniu 13 lutego 1934 r. Roman Dmowski napisał list do ks. prałata Józefa Prądzyńskiego, w którym ideolog ruchu narodowego wyraźnie potępił młodych radykałów. Między innymi tak o nich napisał:


 

„Największym naszym kłopotem w obecnej chwili jest oddzielenie się od nas grupy „młodych” w Warszawie, którzy usiłują zagarnąć ze sobą wszystkich swoich dotychczasowych podkomendnych i złapać pod swój wpływ jak najwięcej młodzieży w innych ośrodkach.(...)


 

„Ja zaś nie chciałbym publicznie w gazetach ogłaszać, że całą tę frondę surowo potępiam, żeby nie dawać broni w ręce przeciwników. Potępiam ją nie tylko dlatego, że rozbija jedność obozu narodowego, ale że sama w sobie jest głupia i dla naszej sprawy szkodliwa.


 

Roman Dmowski ocenił grupę frondystów, jako 30-latków z umysłowością i charakterem studentów. Wyraził nadzieję, że wśród młodzieży jest dużo żywiołów mających przewagę rozumu i sumienia nad nimi.


 

Cały list można przeczytać klikając na link poniżej:


 

//www.romandmowski.pl/default.php?dzial=teksty&id=27


 

Co z tego wynika? W mojej ocenie od 1934 r. powinniśmy odrębnie mówić o ruchu narodowym oraz odrębnie o ruchu narodowo-radykalnym. Roman Dmowski odrzucał drogę, którą poszedł ONR i uznał ją za głupią oraz szkodliwą. Obóz Narodowo-Radykalny założyli ludzie, którzy wyłamali się ze Stronnictwa Narodowego. Dziś nie powinniśmy obciążać ruchu narodowego lat 30-tych działaniami przedwojennego ONR.


 

Gwoli sprawiedliwości należy wspomnieć, że i w ONR było z pewnością wielu wspaniałych ludzi, jak Jan Bytnar pseudonim „Rudy” - jeden z bohaterów „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.


 

KOMENTARZE

 • autor
  Z litości nie oceniam. Międzywojnie mamy za sobą i brak wierności zasadom oraz poglądom zaskutkował tym co widzimy na co dzień. Kunktatorstwo nigdy nie prowadziło do niczego dobrego. Pan Roman gdyby żył dziś z pewnością tych słów by nie wypowiedział.
 • @w.red 22:21:11
  Pan Roman gdyby żył dziś z pewnością tych słów by nie wypowiedział.
  ..................
  ????
 • Autor
  Prawda jest taka, ze od koncowki lat 20 tych, ruch narodowy ostro skrecal w strone narodowo-radykalna.A od rozwiazania w latach 1932/33 OWP, ruch narodowy od Stronnictwa Narodowego poprzez Zwiazek Mlodych Narodowcow, a skonczywszy na powstalym w kwietniu 1934 roku ONR, reprezentowal programowo opcje narodowo-radykalna.Roznice polegaly w zasadzie na tym, ze ONR w zalozeniach dazyl do obalenia sanacji za wszelka cene - wlacznie z przewrotem.SN bylo tutaj bardziej umiarkowane, jesli chodzi o kireownictwo partii, bo juz doly, a zwlaszcza Sekcja Mlodych w zasadzie mialo takie samo zdanie jak ONR.Mosdorf i inni zostali usunieci z SN, wiec nie mieli innej opcji, jak stworzyc nowa organizacje.Dmowskiemu chodzilo wlasnie o kwestie dazenia przez "mlodych", do rewolty...W kazdej innej kwestii nie bylo wiekszych roznic.Tak wiec, to nie tak, ze ONR, to byla jakas efemeryda. W zadnym wypadku tak nie bylo.ONR byl konsekwencja ewolucji programowej wewnatrz ruchu narodowego.Jest tak samo wazna czescia ruchu, jak: ZLN, OWP czy SN.O tym trzeba pamietac !!!
 • Quo vadis?
  Skoro Roman Dmowski tak potępiał narodowych radykałów i ich program to dlaczego nie wyrzucił z SN całej młodzieżówki, a jedynie co bardziej głośnych? Narodowy radykalizm wyrósł z radykalizacji programu obozu Narodowego(szeroko pojętego) spowodowanej kryzysem gospodarczym i bezsilnością, a wręcz biernością "starych" z SN wobec dyktatury Sanacji. To, że Dmowski pisze to jedynie w liście do dobrego przyjaciela oznacza, że nie chciał by opinia ta wyszła poza wąskie grono. Można w tym miejscu powiedzieć, że nie chciał osłabiać morale całego obozu, jednak czy są inne wzmianki na ten temat oprócz tego listu? Odpowiedź jak do tej pory jest przecząca.
 • Wg mnie obecny ruch narodowy wejdzie w proces konsolidacji przynajmniej pod starty w wyborach
  Mówi się (Winnicki itd) o konfederacji ruchów narodowych, stąd usiłuję namówić społeczność NE do wykreowania na razie internetowego Klubu Ruchu Narodowego na NE. Gdyby się udało, to wejdziemy nim w krajowy RN do federacji.

  http://marekkajdas.nowyekran.pl/post/80955,klub-ruch-narodowy-na-ne-jak-obalic-republike-okraglego-stolu-czyli-tzw-uklad-system-iii-rp

  http://marekkajdas.nowyekran.pl/post/80537,klub-ruch-narodowy-na-nowym-ekranie

  http://marekkajdas.nowyekran.pl/post/81121,klub-ruch-narodowy-na-ne-rozwazania-programowe-nad-wojskiem-i-obrona-narodowa

  Dawne frondy w ruchu narodowym mają obecnie znaczenie czysto historyczne. Czy miał rację Dmowski? Ludzie byli zawiedzeni sanacją, sytuacją polityczną, marazmem w endecji, która nie miała łatwo po 1926, podobnie jak my wszyscy obecnie. To nic nowego, ludzie lubią się dzielić, skłócać. Gdzie są byty polityczne które tworzył, w których uczestniczył Pan Romuald? Kto miał rację? Nie ma ich, najpierw podziały, klęski, w końcu zgon. To samo dzieje się z PC obecnie pod nazwą PiS, sporo już rozłamów zaliczyli.

  Rozdrobniony ruch narodowy nie może się już bardziej podzielić :) To jest optymistyczne, doszło to do ściany i zaczyna się odbicie do jednoczenia. Włączmy się w to, oczywiście rozumiem że piłsudczyk patrzy na to inaczej, ale ruch narodowy można rozumieć też po prostu jako patriotyczny ruch obywatelski i nie ma problemu. Jak ktoś tego nie czuje, to nic na siłę. Róbta co chceta, ja do Polski w Potrzebie nie wejdę, a do RN chętnie.
 • @Marek Kajdas 23:26:24
  Na NE nie ma ludzi, którzy rozumieją myśl narodową.

  Jeden prawdziwy, świadomy i czysty narodowiec to
  http://reign77.nowyekran.pl/
  Drugi to komentator -insane
  Jeszcze Ptasznik z Trotylu i Rebeliantka, która jest nie tyle endekiem co myśli logicznie, ale nie potrafi przełożyć wiary na ideę.

  I kilku katolików.


  Reszta to patrioci (nie narodowcy)- miłujący ojczyznę liberałowie, socjaliści i wszelkiej maści lewica mentalna, której coś tam się zdaje.
  Z czego chcecie ten ruch robić?
 • @lju 22:18:36
  Wpis dotyczy wyłącznie historii II RP. Nie odnoszę się do współczesności.
 • @circ 03:57:03
  "Na NE nie ma ludzi, którzy rozumieją myśl narodową.

  Jeden prawdziwy, świadomy i czysty narodowiec to
  http://reign77.nowyekran.pl/
  Drugi to komentator -insane
  Jeszcze Ptasznik z Trotylu i Rebeliantka, która jest nie tyle endekiem co myśli logicznie, ale nie potrafi przełożyć wiary na ideę.

  I kilku katolików.

  Reszta to patrioci (nie narodowcy)- miłujący ojczyznę liberałowie, socjaliści i wszelkiej maści lewica mentalna, której coś tam się zdaje.
  Z czego chcecie ten ruch robić?"
  ========================

  Niestety masz w pełni rację. Jest trochę więcej narodowców ale w światopoglądzie mniej lub bardziej antykatolickim. To ja już wolę katolików o poglądzie neutralnym co do polityki, bo będą LEPSZYMI narodowcami w praktyce.

  Moje złudzenia gasnące biorą się stąd iż lansuję taki OTWARTY Klub Ruch Narodowy na NE, gdzie jednak jest miejsce dla nawet zajadłych piłsudczyków, a spory nie mają znaczenia, bo dotyczą przyszłości. Jednak widzę że piłsudczycy są bardziej zajadli, niż my narodowcy na sanację, na te mity II RP. Niedobrze. To nadal rzutuje na teraźniejszość i przyszłość, a miało być inaczej. Ile razy pięknie to tłumaczył Pan Szeremietiew i co? Nadszedł czas próby, czas wstąpić do obozu RN, brakuje zdecydowania co? Taaak, bo to RN miał wstąpić znowu do obozu piłsudczyków i byłoby cacy co?

  Zamierzam działać w sieci poza NE n.in na Twitterze i FB. Tam poszukam narodowców, czy ludzi którzy nie są tak zaczarowani negatywnie do Dmowskiego, do ONR, MW i tak dziwnie pozytywnie do linii oficjalnej. Przecież macie poglądy takie same jak Komorowski i Kaczyński z tą piłsudczyzną.

  RN daje szansę zjednoczenia społeczności nie tylko NE, ale Polaków, jednak kiedy wracają stare demony... niedobrze.
 • @Szeremietiew 22:28:52
  ??????????? ?
 • @cziken1 23:03:47
  Czy członkowie SN (poza młodzieżą) również aktywnie uczestniczyli w akcjach, które dziś są ukazywane jako świadectwo polskiego antysemityzmu?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031