Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
21 postów 107 komentarzy

Maciej Ł.

Maciej Ł. - Radca prawny.

Godło a Konstytucja

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Kiedy spojrzeć na godło naszego kraju, można zauważyć jeszcze jeden element niewymieniony w w/w przepisach: przepaska zakończona gwiaździstymi rozetami. Spotkałem się również z opisem, że są to pięciolistne koniczynki.

 

 


 

Zgodnie z art. 28 ust. 1 Konstytucji: Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu. Zgodnie z art. 28 ust. 5 Konstytucji: Szczegóły dotyczące godła, barw i hymnu określa ustawa.


 

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych: Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy. Zgodnie z art. 2 ust. 2 w/w ustawy wzór godła zawiera załącznik nr 1.


 

Kiedy spojrzeć na godło naszego kraju, można zauważyć jeszcze jeden element niewymieniony w w/w przepisach: przepaska zakończona gwiaździstymi rozetami. Spotkałem się również z opisem, że są to pięciolistne koniczynki. Rzecz w tym, że Konstytucja nie przewiduje tego elementu. Co prawda art. 28 ust. 2 Konstytucji mówi, że szczegóły dotyczące godła określa ustawa, ale w mojej ocenie upoważnienie do określenia szczegółów w drodze ustawy nie zawiera uprawnienia do dodania w godle elementów niewymienionych w Konstytucji. Upoważnienie do określenia szczegółów pozwala skonkretyzować dokładny wygląd białego orła, jego głowy, skrzydeł, szponów oraz korony. Gdyby upoważnienie do określenia szczegółów rozumieć odmiennie, oznaczałoby to, iż można teoretycznie w drodze ustawy dodać wszystko, byle zmieściło się na orle lub tarczy. Wydaje mi się, że takiej wykładni przepisu z art. 28 ust. 1 Konstytucji nie przyjmie znakomita większość prawników.


 

Nawet jednak, gdyby przyjąć, że można w drodze ustawy dodać przepaskę z rozetami, to w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, nie uczyniono tego. W/w przepis wspomina o kolorze korony i szponów, o tym, że skrzydła są rozwinięte, o kierunku, w którym zwrócona jest głowa, ale nie ma słowa o przepasce z rozetami. Przepaska z rozetami pojawia się tylko w załączniku nr 1 do w/w ustawy.


 

Skłaniam się do tezy, że załącznik nr 1 do w/w ustawy jest sprzeczny z Konstytucją i art. 2 ust. 1 w/w ustawy. Czy ktokolwiek z blogerów zna przyczyny zmiany godła w 1927 r.?


 

 


 

KOMENTARZE

 • Socyalistom
  takie gwiazdy się nieziemsko podobają.
 • @korwinista 22:49:42
  Zwłaszcza tak zwanym socyalistom spod znaku kielni i cyrkla.
 • No, cóż, państwo jest nielegalne.....
  Może chodzi o to, aby było ileś tam podstaw do unieważnienia tego państwa?

  Polacy odwołują się do Strasz-burga, negując sens "polskiego" antypolskiego prawa.

  Czyż to nie przyczynek, powód do otwartej europejskiej debaty nad sensem istnienia państwa??
 • godło sprzed 1927
  Może i historyczne, ale okropne. Ten orzeł właśnie wygląda jak kogut. Czasy się zmieniają, estetyka też, gdyby uparcie tkwić w zamierzchłej symbolice, to proponuję zobaczyć jak wyglądał orzeł na monetach pierwszych Piastów.
  A co zamiast gwiazdek byłoby ładniejsze? Dwa krzyżyki, czy może kółka?
 • 50 posłów
  Grupa 50 posłów może złożyć wniosek do TK o zbadanie zgodności ustawy z Konstytucją (art. 191 ust. 1pkt. 1 Konstytucji).
 • @Maciej Ł. 13:22:46
  Poza tym nasza flaga powinna przybrać wzór banderowy prosty, w praktyce i tak się go używa, więc dlaczego nie. Jest ładniejszy, godniejszy. I nie pomyli się z innymi np po odwróceniu, czy w pozycji pionowej.
 • @Marek Kajdas 14:25:57
  ..sporo tych pomysłów... a jeszcze najlepiej godło Watykanu obok wstawić ;)
 • @a1a 13:12:17
  Zupełnie jak ten kapral co się mu wszystko z d..pą kojarzyło...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031