Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
21 postów 107 komentarzy

Maciej Ł.

Maciej Ł. - Radca prawny.

Godło a Konstytucja

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Kiedy spojrzeć na godło naszego kraju, można zauważyć jeszcze jeden element niewymieniony w w/w przepisach: przepaska zakończona gwiaździstymi rozetami. Spotkałem się również z opisem, że są to pięciolistne koniczynki.

 

 


 

Zgodnie z art. 28 ust. 1 Konstytucji: Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu. Zgodnie z art. 28 ust. 5 Konstytucji: Szczegóły dotyczące godła, barw i hymnu określa ustawa.


 

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych: Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy. Zgodnie z art. 2 ust. 2 w/w ustawy wzór godła zawiera załącznik nr 1.


 

Kiedy spojrzeć na godło naszego kraju, można zauważyć jeszcze jeden element niewymieniony w w/w przepisach: przepaska zakończona gwiaździstymi rozetami. Spotkałem się również z opisem, że są to pięciolistne koniczynki. Rzecz w tym, że Konstytucja nie przewiduje tego elementu. Co prawda art. 28 ust. 2 Konstytucji mówi, że szczegóły dotyczące godła określa ustawa, ale w mojej ocenie upoważnienie do określenia szczegółów w drodze ustawy nie zawiera uprawnienia do dodania w godle elementów niewymienionych w Konstytucji. Upoważnienie do określenia szczegółów pozwala skonkretyzować dokładny wygląd białego orła, jego głowy, skrzydeł, szponów oraz korony. Gdyby upoważnienie do określenia szczegółów rozumieć odmiennie, oznaczałoby to, iż można teoretycznie w drodze ustawy dodać wszystko, byle zmieściło się na orle lub tarczy. Wydaje mi się, że takiej wykładni przepisu z art. 28 ust. 1 Konstytucji nie przyjmie znakomita większość prawników.


 

Nawet jednak, gdyby przyjąć, że można w drodze ustawy dodać przepaskę z rozetami, to w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, nie uczyniono tego. W/w przepis wspomina o kolorze korony i szponów, o tym, że skrzydła są rozwinięte, o kierunku, w którym zwrócona jest głowa, ale nie ma słowa o przepasce z rozetami. Przepaska z rozetami pojawia się tylko w załączniku nr 1 do w/w ustawy.


 

Skłaniam się do tezy, że załącznik nr 1 do w/w ustawy jest sprzeczny z Konstytucją i art. 2 ust. 1 w/w ustawy. Czy ktokolwiek z blogerów zna przyczyny zmiany godła w 1927 r.?


 

 


 

KOMENTARZE

 • Socyalistom
  takie gwiazdy się nieziemsko podobają.
 • @korwinista 22:49:42
  Zwłaszcza tak zwanym socyalistom spod znaku kielni i cyrkla.
 • No, cóż, państwo jest nielegalne.....
  Może chodzi o to, aby było ileś tam podstaw do unieważnienia tego państwa?

  Polacy odwołują się do Strasz-burga, negując sens "polskiego" antypolskiego prawa.

  Czyż to nie przyczynek, powód do otwartej europejskiej debaty nad sensem istnienia państwa??
 • godło sprzed 1927
  Może i historyczne, ale okropne. Ten orzeł właśnie wygląda jak kogut. Czasy się zmieniają, estetyka też, gdyby uparcie tkwić w zamierzchłej symbolice, to proponuję zobaczyć jak wyglądał orzeł na monetach pierwszych Piastów.
  A co zamiast gwiazdek byłoby ładniejsze? Dwa krzyżyki, czy może kółka?
 • 50 posłów
  Grupa 50 posłów może złożyć wniosek do TK o zbadanie zgodności ustawy z Konstytucją (art. 191 ust. 1pkt. 1 Konstytucji).
 • @Maciej Ł. 13:22:46
  Poza tym nasza flaga powinna przybrać wzór banderowy prosty, w praktyce i tak się go używa, więc dlaczego nie. Jest ładniejszy, godniejszy. I nie pomyli się z innymi np po odwróceniu, czy w pozycji pionowej.
 • @Marek Kajdas 14:25:57
  ..sporo tych pomysłów... a jeszcze najlepiej godło Watykanu obok wstawić ;)
 • @a1a 13:12:17
  Zupełnie jak ten kapral co się mu wszystko z d..pą kojarzyło...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930