Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
21 postów 107 komentarzy

Maciej Ł.

Maciej Ł. - Radca prawny.

J. F. Libicki o bezrobociu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zdarzyło mi się wówczas podróżować raz pociągiem z emerytowanym lekarzem – laryngologiem w przedziale, który tak mnie wówczas zapytał: ...

 

Około 12 lat temu zdarzyło mi się siedzieć przy piwie na Starym Rynku w Poznaniu z Janem Filipem Libickim – obecnie senatorem PO. Był to czas kiedy upadał AWS a SLD kroczyło do wielkiego zwycięstwa w wyborach parlamentarnych A.D. 2001. Byłem wówczas studentem II roku prawa. Pamiętam, jak ktoś przewidywał, że Miller nie utrzyma „dołów”, które zaczną rozkradać. W pewnym momencie wywiązała się pomiędzy mną i Filipem Libickim krótka rozmowa, która brzmiała mniej więcej tak (na ile mnie pamięć nie myli):


 

 • Pod koniec kadencji przyszłego Sejmu będę kończył studia, dlatego mam nadzieję, że lewica chociaż gospodarkę wyprowadzi na prostą i spadnie bezrobocie – uciąłem. Na to Filip odparł zdecydowanie:

 • Bezrobocie nie spadnie. Na końcu kadencji będzie tak samo wysokie jak na początku, a może nawet wyższe.

 • Dlaczego? - zapytałem.

 • Bezrobocie będzie wysokie, bo ma być wysokie – odparł.

 • Ale dlaczego? - powtórzyłem.

 • Zobaczysz.. - skwitował.


 

Rozmowa zeszła na inny temat i już nigdy nie dowiedziałem się, dlaczego Filip Libicki mi tak odpowiedział. Krótko po wyborach wybuchła afera Rywingate i szereg innych afer a w 2004 r. bezrobocie faktycznie było na podobnie wysokim poziomie, co w 2001 r. Filip Libicki nie pomylił się.


 

W tamtym okresie głośno było również o prywatyzacji w branży cukrowniczej. Zdarzyło mi się wówczas podróżować raz pociągiem z emerytowanym lekarzem – laryngologiem w przedziale, który tak mnie wówczas zapytał: „Niech mi Pan powie, w czym tkwi tajemnica, że Brytyjczykom opłaca się produkować cukier (British Sugar), Niemcom opłaca się produkować cukier (Nordzucker, Suedzucker), nawet Australijczykom opłaca się produkować cukier (trzcina cukrowa) a Polakom się nie opłaca?” Nie potrafiłem mu odpowiedzieć. Kilka lat później mój kuzyn wyjechał do Norwegii, gdzie pracował w stoczni przy budowie statków. Tam poznał spawaczy, którym pensje w Norwegii były za niskie i powędrowali do Kanady budować statki. Kuzyn po kilku miesiącach pojechał budować statki do Holandii, gdzie też zaczął zarabiać lepiej niż w Norwegii. Lepiej, bo bez polskiego pośrednika. Kiedy w tamtych czasach po raz kolejny zrobiło się głośno wokół polskich stoczni, zadałem sobie pytanie podobne, do tego, które usłyszałem z ust laryngologa: „W czym tkwi tajemnica, że Norwegom, Kanadyjczykom, Holendrom opłaca się budować statki a Polakom się nie opłaca?”


 

W 2007 r. emailowałem z jedną osobą z Gdańska, zaangażowaną w politykę, czyli posiadającą informacje z samego źródła. Przed wyborami do Sejmu i Senatu napisałem do tej osoby, że mam nadzieję, iż PO chociaż obniży podatki, poszerzy wolny rynek w Polsce, i takie tam... Odpisał mi, że nie mam sobie robić żadnych nadziei a PO jest głównie od pogłębienia integracji europejskiej i od wprowadzenia waluty euro. Kilka lat rządów PO rozwiało wiele nadziei milionów Polaków i stało się tak, jak mi ów jegomość napisał. Co prawda wprowadzenie waluty euro zarzucono na kilka lat z powodu kryzysu, ale cel ten powrócił w ostatnich miesiącach. Integracja europejska – rozumiano jako centralizacja władzy - postępuje.


 

Tak to jest w polityce...


 

W trakcie wyborów nie interesujcie się głównie tym, co mówią politycy i co pokazują spoty wyborcze. Oceniajcie polityków po ich przeszłości oraz po środowisku, do którego należą. Po tym, jaki wyznają światopogląd. Przynależność do partii ma mniejsze znaczenie. Partia jest jak garnitur a światopogląd jak skóra na ciele. Garnitury się zmienia. Skórę nie za bardzo. Oceniajcie polityków po ich wypowiedziach dla niskonakładowych czasopism – prasy z „ich nurtu”, przed którą czują się dużo swobodniej i mogą więcej wyjawić. Oceniajcie ich także po wypowiedziach w trakcie zebrań, sympozjów, wykładów w mniejszym gronie – niekiedy bez udziału kamer i mikrofonów z „wielkich mediów”. Jeśli już interesujecie się kampanią wyborczą – próbujcie znaleźć w gąszczu informacji przede wszystkim to, jak politycy chcą zrealizować, to co obiecują.

(1. publikacja w marcu 2013 r.)

KOMENTARZE

 • BEZROBOCIE NIE ISTNIEJE ...
  Coś takiego, jak "bezrobocie" NIE ISTNIEJE dopóki nie została zaspokojona OSTATNIA LUDZKA POTRZEBA ...

  A ponieważ ludzkie potrzeby są NIESKOŃCZONE, więc jest NIESKOŃCZENIE WIELE do zrobienia ...
 • Zaplanowano nam
  wykonywanie tanio usług dla Niemca,Anglika i innych i tak jest!/Tanie usługi to :zmywaki, mycie tyłków w domach opieki,sprzątanie,nalewanie benzyny itp/

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930