Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
21 postów 107 komentarzy

Maciej Ł.

Maciej Ł. - Radca prawny.

J. F. Libicki o bezrobociu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zdarzyło mi się wówczas podróżować raz pociągiem z emerytowanym lekarzem – laryngologiem w przedziale, który tak mnie wówczas zapytał: ...

 

Około 12 lat temu zdarzyło mi się siedzieć przy piwie na Starym Rynku w Poznaniu z Janem Filipem Libickim – obecnie senatorem PO. Był to czas kiedy upadał AWS a SLD kroczyło do wielkiego zwycięstwa w wyborach parlamentarnych A.D. 2001. Byłem wówczas studentem II roku prawa. Pamiętam, jak ktoś przewidywał, że Miller nie utrzyma „dołów”, które zaczną rozkradać. W pewnym momencie wywiązała się pomiędzy mną i Filipem Libickim krótka rozmowa, która brzmiała mniej więcej tak (na ile mnie pamięć nie myli):


 

 • Pod koniec kadencji przyszłego Sejmu będę kończył studia, dlatego mam nadzieję, że lewica chociaż gospodarkę wyprowadzi na prostą i spadnie bezrobocie – uciąłem. Na to Filip odparł zdecydowanie:

 • Bezrobocie nie spadnie. Na końcu kadencji będzie tak samo wysokie jak na początku, a może nawet wyższe.

 • Dlaczego? - zapytałem.

 • Bezrobocie będzie wysokie, bo ma być wysokie – odparł.

 • Ale dlaczego? - powtórzyłem.

 • Zobaczysz.. - skwitował.


 

Rozmowa zeszła na inny temat i już nigdy nie dowiedziałem się, dlaczego Filip Libicki mi tak odpowiedział. Krótko po wyborach wybuchła afera Rywingate i szereg innych afer a w 2004 r. bezrobocie faktycznie było na podobnie wysokim poziomie, co w 2001 r. Filip Libicki nie pomylił się.


 

W tamtym okresie głośno było również o prywatyzacji w branży cukrowniczej. Zdarzyło mi się wówczas podróżować raz pociągiem z emerytowanym lekarzem – laryngologiem w przedziale, który tak mnie wówczas zapytał: „Niech mi Pan powie, w czym tkwi tajemnica, że Brytyjczykom opłaca się produkować cukier (British Sugar), Niemcom opłaca się produkować cukier (Nordzucker, Suedzucker), nawet Australijczykom opłaca się produkować cukier (trzcina cukrowa) a Polakom się nie opłaca?” Nie potrafiłem mu odpowiedzieć. Kilka lat później mój kuzyn wyjechał do Norwegii, gdzie pracował w stoczni przy budowie statków. Tam poznał spawaczy, którym pensje w Norwegii były za niskie i powędrowali do Kanady budować statki. Kuzyn po kilku miesiącach pojechał budować statki do Holandii, gdzie też zaczął zarabiać lepiej niż w Norwegii. Lepiej, bo bez polskiego pośrednika. Kiedy w tamtych czasach po raz kolejny zrobiło się głośno wokół polskich stoczni, zadałem sobie pytanie podobne, do tego, które usłyszałem z ust laryngologa: „W czym tkwi tajemnica, że Norwegom, Kanadyjczykom, Holendrom opłaca się budować statki a Polakom się nie opłaca?”


 

W 2007 r. emailowałem z jedną osobą z Gdańska, zaangażowaną w politykę, czyli posiadającą informacje z samego źródła. Przed wyborami do Sejmu i Senatu napisałem do tej osoby, że mam nadzieję, iż PO chociaż obniży podatki, poszerzy wolny rynek w Polsce, i takie tam... Odpisał mi, że nie mam sobie robić żadnych nadziei a PO jest głównie od pogłębienia integracji europejskiej i od wprowadzenia waluty euro. Kilka lat rządów PO rozwiało wiele nadziei milionów Polaków i stało się tak, jak mi ów jegomość napisał. Co prawda wprowadzenie waluty euro zarzucono na kilka lat z powodu kryzysu, ale cel ten powrócił w ostatnich miesiącach. Integracja europejska – rozumiano jako centralizacja władzy - postępuje.


 

Tak to jest w polityce...


 

W trakcie wyborów nie interesujcie się głównie tym, co mówią politycy i co pokazują spoty wyborcze. Oceniajcie polityków po ich przeszłości oraz po środowisku, do którego należą. Po tym, jaki wyznają światopogląd. Przynależność do partii ma mniejsze znaczenie. Partia jest jak garnitur a światopogląd jak skóra na ciele. Garnitury się zmienia. Skórę nie za bardzo. Oceniajcie polityków po ich wypowiedziach dla niskonakładowych czasopism – prasy z „ich nurtu”, przed którą czują się dużo swobodniej i mogą więcej wyjawić. Oceniajcie ich także po wypowiedziach w trakcie zebrań, sympozjów, wykładów w mniejszym gronie – niekiedy bez udziału kamer i mikrofonów z „wielkich mediów”. Jeśli już interesujecie się kampanią wyborczą – próbujcie znaleźć w gąszczu informacji przede wszystkim to, jak politycy chcą zrealizować, to co obiecują.

(1. publikacja w marcu 2013 r.)

KOMENTARZE

 • BEZROBOCIE NIE ISTNIEJE ...
  Coś takiego, jak "bezrobocie" NIE ISTNIEJE dopóki nie została zaspokojona OSTATNIA LUDZKA POTRZEBA ...

  A ponieważ ludzkie potrzeby są NIESKOŃCZONE, więc jest NIESKOŃCZENIE WIELE do zrobienia ...
 • Zaplanowano nam
  wykonywanie tanio usług dla Niemca,Anglika i innych i tak jest!/Tanie usługi to :zmywaki, mycie tyłków w domach opieki,sprzątanie,nalewanie benzyny itp/

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031